Znakovi koji upućuju da bubrezi ne rade dobro

Moguće je izgubiti čak i 90 posto funkcije bubrega bez očitog problema. Postoje znakovi zbog kojih biste se trebali obratiti liječniku:

1. Oticanje i debljanje zbog nakupljanja tekućine:

Ako bubrezi rade slabo ili sporo, može doći do zadržavanja tekućine (oticanje i debljanje).

2. Promjene u mokrenju:

Bubrezi su odgovorni za proizvodnju urina i uklanjanje otpada kroz nju.

Promjene uključuju:

  • Povećanu potrebu za mokrenjem, osobito tijekom noći. Između 4 i 10 puta na dan smatra se normalnim.
  • Krv u urinu. Zdravi bubrezi, za proizvodnju urina, filtriraju otpad iz krvi. No ako je filtar oštećen, krvne stanice mogu početi curiti iz urina.
  • Pjenasti urin. Mjehurići u mokraći, pogotovo oni koji zahtijevaju da nekoliko puta pustite vodu, upućuju na to da je neželjeni protein u urinu.
  • Umor i pospanost: Dio funkcije bubrega jest i da sudjeluju u reguliranju razine hemoglobina. Ako bubrezi to ne rade kako treba, može doći do anemije, a s tim i do umora i pospanosti.

Bolovi u bubrezima

1. Pijelonefritis

Urinarni sustav pomaže u održavanju potrebne ravnoteže vode i soli u organizmu. U ovom procesu glavnu ulogu igraju dva bubrega, smještena ispod oba rebrana luka, prema sredini leđa. Oni filtriraju otpadne proizvode, vodu i soli iz krvi i tako stvaraju urin koji prolazi kroz oba bubrega i tanke cjevčice, tzv. uretere (mokraćovode), u mokraćni mjehur. Ovaj mjehur pohranjuje urin koji se zatim eliminira iz organizma preko druge cjevčice, tzv. uretre (mokraćne cijevi).

Zdrav urin je sterilan. U njemu nema bakterija, virusa niti gljivica. On je, zapravo, antiseptik koji ispire iz organizma potencijalno štetne bakterije. Tijelo ima i druge obrambene mehanizme koji ga štite od infekcija urinarnog trakta (IUT): uretre su građene tako da sprečavaju povrat urina u bubrege, prostata izlučuje supstance koje uništavaju uzročnike infekcije, a imuni sustavi kod oba spola kontinuirano uništavaju bakterije i ostale štetne mikro-neprijatelje.

Unatoč ovim jakim obrambenim mehanizmima, infekcije urinarnog trakta najčešće su od svih infekcija i mogu se javljati tijekom cijelog životnog vijeka. Bakterije koje se obično razmnožavaju na otvoru uretre, putuju sve do bubrega (ascendentni put) i uzročnici su skoro 95% IUT-a. Puno rjeđe dospijevaju u bubreg iz krvotoka (hematogenim putem). Najčešći tip IUT-a je cistitis. Do ove infekcije dolazi u donjem dijelu urinarnog trakta, a zahvaća mjehur i uretru. Međutim može se proširiti i na gornji dio urinarnog trakta – uretre i bubrege – pa se u tom slučaju zove pijelonefritis.

Infekcija gornjeg dijela urinarnog trakta koja se razvija u bubregu zove se pijelonefritis. Čak polovica žena s cistitisom može istovremeno s cistitisom imati infekcije gornjeg dijela urinarnog trakta (bubrega i uretri).

Simptomi

Osjećate li bolove na području trbuha? Osjećate li mučninu? Povraćate li? Imate li povišenu tjelesnu temperaturu? Osjećate li da drhtite? Je li mokrenje bolno? Osjećate li bolove na području leđa? Jeste li trudni ili spolno aktivni? Ako je odgovor na većinu pitanja da, obratite se liječniku zbog sumnje na infekciju bubrega.

2. Bubrežni kamenci

Bubrežni kamenci su jedan od najbolnijih poremećaja koji pogađaju ljude, a također i jedan od najčešćih poremećaja urinarnog trakta. Muškarci su češće pogođeni nego žene. Većina bubrežnih kamenaca iziđe iz tijela bez intervencije liječnika. Slučajevi kod kojih su prisutni trajni simptomi ili se pojave druge komplikacije mogu se liječiti različitim tehnikama, od kojih većina ne uključuje veću kiruršku intervenciju. Napredak u istraživanju također nam je donio bolje razumijevanje mnogih faktora koji potiču stvaranje kamenaca.

Bubrežni kamenac se stvara iz kristala koji se talože iz mokraće i nakupljaju na unutrašnjim površinama bubrega. Urolitijaza je stručni medicinski izraz kojim se opisuju kamenci koji se pojavljuju u urinarnom traktu. Liječnici također koriste termine koji opisuju smještaj kamenca u urinarnom traktu. Na primjer, ureteralni kamenac (ili ureterolitijaza) je bubrežni kamenac koji se nalazi u mokraćovodu a kamenac u bubregu (nefrolitijaza). Kako bismo pojednostavnili stvari, u cijelom ovom tekstu koristit ćemo termin “bubrežni kamenci”.

Simptomi

Jeste li doživjeli iznenadnu i oštru bol na lijevoj strani abdomena? Da li intenzitet boli varira? Je li bol u jednom trenutku nepodnošljiva, a u drugom jedva primjetna? Je li mokrenje bolno? Imate li groznicu? Imate li mučninu ili povraćanje? Ako je tako, možda imate kamenac u lijevom bubregu.

Cistitis (upala mokraćnog mjehura) – kako ga spriječiti i kako ga liječiti

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads